<<  Pratik Bilgiler  >>

■ Halı Bakımı ve Lekelere Çözüm Yolları; Farklı lekelerin halıyı nasıl etkilediğini bilmek çözüm üretmek için önemlidir. Kuru lekeler halı liflerine zarar verir, ama düzenli şekilde halının vakumlanması bunu önleyecektir.Sakız ve reçine gibi yağlı lekeler kir toplarlar. Bunun sonucunda halının rengi soluk griye veya kahverengiye döner. Halının görünümünü bozan asıl olarak bu yağlı lekelerdir, bu lekeler halının liflerine sinerler ve zor temizlenirler.


■ Asitli Madde Lekesi Nasıl Çıkar? Bazı temizlik ürünleri ve piller asit içerir, bu güçlü asidin halıyla teması halinde çabucak döküldüğü bölgenin temizlenmesi gerekir, aksi taktirde halıda ciddi hasar meydana gelir. Asit dökülen bölüme yapılacak ilk müdahale bir süngerle asidin emilmesidir. Bu işlem asit bitene kadar yapılır ve daha sonra bir kaşık kaynamış soda ile sıcak su karıştırılır. Bu karışım lekeye sürülür. Halı en kısa zamanda kurutulmalıdır.


■ Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kan lekesine soğuk temizleme karışımlarıyla müdahale edilmelidir. Halıya kandan patojenik oluşumları temizlemek için bir halı temizleme profesyoneli çağırılmalıdır.


■ Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Birçok içecek, ilaç, kozmetik ürünü, yemek ve başka sıvılar boya içerirler. Bu boyanın halı liflerince emilmesi çıkartılamayacak lekelere sebep olacaktır. Bu lekeler tekrar boyanarak halı üzerinde saklanabilir veya bu lekelerin etkilediği alan tekrar dokunabilir. Bunun dışındaki tek yöntem profesyonel bir halı temizleyicisine başvurmaktır.


■ Hardal Lekesi Nasıl Çıkar? Bazı hardalların içinde çok güçlü boyalar vardır ve bu halıdan kolay kolay çıkmaz. Hardalla lekelenmiş bölümün kesilip alınması ve bu bölüme yeni bir parçanın eklenmesi gerekebilir.


■ Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Pas lekesinin kaldırılması için profesyonel birinin yardımı mutlaka gerekir, çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya çok büyük zararlar verebilir.


■ Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar ? Eğer ketçapta kırmızı boya varsa, halıda leke bırakabilir. Kırmızı boya yoksa, ketçap lekesi sorun değildir.


■ Kırmızı Boya Lekesi Nasıl Çıkar ? Koşullar tamamen uygun olmadıkça kırmızı boyanın halı dokusundan çıkarılması neredeyse imkansızdır. Eğer leke yeniyse, giderilmesi ihtimali daha yüksektir. Çoğu durumda kırmızı boyayı çıkarmanın tek yolu profesyonel halı yıkama firmalarından yardım almalısınız.


■ Meşrubat Lekesi Nasıl Çıkar ? Meşrubat lekeleri, genellikle sorun değildir. İçeriğindeki maddelere göre çıkarılma başarısı olumsuz etkilenebilir.


■ Çay Lekesi ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ? Çay Kahve lekeleri bazen halı üzerinde kalıcı olabilir. Dökülen kahve veya çay genellikle sıcaktır. Bu nedenle lekenin halı liflerine kadar işlemesine neden olabilir. Bu tarz içeceklerin ihtiva ettikleri şeker miktarının fazla olması leke çıkarma yüzdesini olumsuz etkiler.


ALABAY HALI YIKAMA  Tüm Hakları Saklıdır.
TELEFON : 0 332 245 64 65
WHATSAPP : 0 554 254 20 78


HEMEN ARA